PZU купує банк Pekao

Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA разом з Polskim Funduszem Rozwoju (Польським Фондом Розвитку) придбає у UniCredit 32,8% акцій Банку Pekao

PZU i PFR підписали договір з UniCredit S.p.A. щодо придбання 32,8% акцій Банку Pekao S.A. за загальну суму у 10,6 млрд. злотих. Ціна придбання однієї акції становить 123 злотих. Це одна з найбільших угод у банківському секторі Європи за останні роки. Придбання акцій Pekao відповідає стратегії PZU до 2020 року, яка передбачала створення банківської групи з активами у розмірі щонайменше 140 млрд. злотих і отримання 50 млрд зл. активів в управлінні від імені третіх осіб. PZU i PFR співпрацюватимуть з метою забезпечення ефективної реалізації стратегії розвитку Pekao, зберігаючи існуючий профіль низького ризику банку, солідний рівень рентабельності і стабільну довгострокову політику щодо виплати дивідендів з прибутку.

- Завдяки укладеній угоді PZU стає найбільшою фінансовою групою у Центральній і Східній Європі, яка є лідером як у страхуванні, так і у банківському секторі і в управлінні активами. Я переконаний, що існування настільки сильної фінансової установи з центральним офісом у Варшаві значно вплине на фінансову стабільність і перспективи відповідального розвитку польської економіки. Ця установа матиме унікальні можливості, щоб завдяки своїй силі і масштабу створювати будувати цінність для наших акціонерів, клієнтів і працівників – сказав Міхал Крупінський, Голова Правління PZU.

Одним з викликів, які стоять перед польською економікою, є відсутність сильної бази внутрішніх інвесторів, що видно також у банківському секторі. Цим пояснюється теж зацікавленість PFR у тому, щоб працювати у якості довгострокового фінансового партнера на користь стратегічних інвесторів, а також підтримка, яку ми надаємо різноманітним ініціативам, спрямованим на просування і зміцнення вітчизняного фінансового ринку. Pekao – це сильна установа, ринкова позиція якої дає можливість продовжувати використовувати значний потенціал росту польської економіки і банківського сектора. У співпраці з PZU ми будемо стабільним інвестором для Pekao, з вигодою для працівників, клієнтів і цінності для акціонерів цього банку – сказав Павел Борис, голова правління PFR.       

Структура угоди передбачає придбання PZU опосередковано 20% акцій Pekao для закриття угоди, на загальну суму у розмірі 6,5 млрд. злотих. Одночасно, PFR придбає безспосередньо у UniCredit 12,8% акцій Pekao на загальну суму у розмірі 4,1 млрд. злотих.

Передбачається, що Банк Pekao може придбати у UniCredit акції Pioneer TFI, Pioneer PTE i Xelion, у зв’язку з чим він стане виключним власником ключових залежних товариств.

Узгоджена ціна придбання у розмірі 123 злотих за одну акцію означає загальну оплату на рівні 10,6 млрд злотих за пакет акцій Pekao, який купує PZU i PFR, що становить 32,8% і представляє коефіцієнт ціни до балансової вартості, який становить близько 1,3x на основі балансової вартості Pekao на дату запланованого укладення угоди, а також коефіцієнт ціни до прибутку у розмірі 13,1x на основі рівня прибутків за прогнозами на 2018 рік. Ціна придбання є на 2,4% нижчою у порівнянні з ціною продажу UniCredit пакету 10% акцій Pekao в липні 2016 року і на 3,3% нижчою, ніж середня ціна акцій Pekao на біржі цінних паперів за період останніх шести місяців.

PZU i PFR уклали довгостроковий акціонерний договір, яким регулюються принципи співпраці між PZU i PFR щодо інвестицій в Pekao. PZU передбачає, що після закриття угоди зможе відобразити Pekao у своїй консолідованій фінансовій звітності.

Ця угода дає Групі PZU можливість досягнення однієї з цілей, визначених у її Стратегії 2020, що полягає у створенні польської банківської групи з цільовим загальним обсягом активів у розмірі 140 млрд злотих. PZU розглядає польський банківський сектор як надзвичайно привабливий з точки зору потенціалу росту, рушійною силою якого є все ще низький рівень заборгованості у вигляді кредитів і стійке економічне зростання, а також стабільна рентабельність при помірному рівні ризику. Передбачається, що Pekao i PZU виграє від співпраці у сфері поширення страхових продуктів і управління активами, що призведе до збільшення доходів у цій сфері для PZU i Pekao.

Завданням PFR, як довгострокового стратегічного фінансового партнера є підтримка PZU в реалізації стратегії створення сильної польської банківської групи з великим потенціалом зростання. PFR передбачає, що угода дасть можливість отримати привабливий рівень доходу від інвестицій. Вона буде фінансуватися за рахунок власних коштів і коштів, залучених на фінансових ринках.

Pekao є провідним польським банком, який здійснює діяльність у секторі корпоративної банківської справи, МСП і роздрібних банківських послуг, а також управління активами, яка регулярно приносить дуже хороші фінансові результати. У 2015 фінансовому році Pekao володів 13,0% частки в ринку іпотечних кредитів і 18,0% частки в ринку кредитів для підприємств і досяг середнього річного зростання на рівні 11,0% за базовими роздрібними кредитами і 7,1% за базовими кредитами для підприємств за період з 2014 фінансового року до III кв. 2016 року. Pekao відзначається строгим контролем витрат, хорошою якістю активів з валовим показником NPL у розмірі 6,4% (у III кв. 2016 року) і видатками на ризик у розмірі 43 p.b.[1], що вилилося у досягнення високого показника RoTE понад 10%, незважаючи на здійснення діяльності з коефіцієнтом CET1 на рівні 18,1%, найвищому у всьому секторі.

Pekao i UniCredit підпишуть договір про стратегічну співпрацю, яка зосереджуватиметься, зокрема, на польських компаніях, які здійснюють діяльність за кордоном, а також на міжнародних клієнтах, які здійснюють інвестиції в Польщі.

Очікується, що угода принесе PZU низку фінансових переваг, зокрема, призведе до негайного значного збільшення прибутку, що у свою чергу виллється у досягнення 10-11% росту прибутку на одну акції у 2017-2018 рр. Додатковий дохід матиме позитивний вплив на середньостроковий коефіцієнт ROE PZU і призведе до досягнення запланованого PZU коефіцієнта ROE на рівні 18%. Очікується, що високий коефіцієнт достатності капіталу і високий показник ROE Pekao допоможе продовжити поточну політику Pekao щодо виплати дивідендів у розмірі майже 100% отриманого прибутку. Орієнтовний показник достатності капіталу PZU Solvency II і надалі відповідатиме «Політиці PZU щодо капіталу і дивідендів на 2016-2020 рр.”. Очікується, що частка позикових коштів PZU залишиться на рівні менш ніж 35%, згідно зі стратегічною ціллю.

PFR розраховує отримати дохід від інвестицій в Pekao понад 10% на рік і прогнозує, що інвестиційний горизонт складе щонайменше від 3 до 5 років.

повернутися
Інші публікації
Привітання зі святом Великодня!

Привітання зі святом Великодня!

Прийміть щирі вітання з Великоднем!

Детальніше
Страхова компанія «ПЗУ Україна» підбила підсумки за січень – березень 2024 року

Страхова компанія «ПЗУ Україна» підбила підсумки за січень – березень 2024 року

СК «ПЗУ Україна» за перший квартал 2024 року залучила 481 млн грн страхових премій.

Детальніше
Репутація Групи «ПЗУ Україна» визнана найкращою у галузі

Репутація Групи «ПЗУ Україна» визнана найкращою у галузі

Група «ПЗУ Україна» отримала нагороду на Міжнародному форумі PRNext.

Детальніше