Нещодавно, у центральному офісі компанії PZU Україна відбулася виставка малюнків «Інсульт? Дій швидко!» у рамках кампанії підвищення поінформованості та співпраці з благодійним фондом «Об’єднані серцем». Учні київської школи створили інформаційні плакати з метою показати основні ознаки інсульту та як треба діяти, якщо він стався. У продовженні ініціативи, куратор фонду – Д-р Кшиштоф Седлєцкі в інтерв’ю поділився важливими фактами про інсульт в Україні.
Що важливо знати про проблему інсульту в Україні?
Перше, на чому необхідно зробити акцент – це потреба профілактики. Адже завжди краще запобігти хворобі, аніж її лікувати.
Інсульт – це одне з судинних захворювань. Існують так звані фактори ризику виникнення інсульту. Дане захворювання – результат тривалого процесу атеросклерозу, хронічного захворювання судин, ознаки якого є практично у кожного, але на різних етапах. У цілому вікових змін уникнути неможливо, питання лише у тому, як швидко вони відбуваються. Є люди, що помирають у віці 90 років від онкологічних захворювань але при цьому їх судини залишаються без значних змін. При цьому все частіше зустрічаються 30-ти річні пацієнти, котрі перенесли інсульт або інфаркт, та їх судини виглядають як у людини похилого віку. На розвиток хвороби впливає багато факторів. Внутрішні, наприклад наявність вродженої патології, схильності, що драматично прискорює процес розвитку хвороби. Також, необхідно враховувати системні захворювання, що підвищують ризик, найчастіше це артеріальна гіпертензія та діабет. В Україні приблизно 1,5 млн. діабетиків. Це люди з підвищеним фактором ризику серцево-судинних захворювань.
Якщо не тримати під контролем діабет та гіпертензію, існує велика ймовірність розвитку серйозних ускладнень.
Зовнішні фактори, котрі залежать від того, наскільки здоровий спосіб життя веде людина.
Інсульт – це наслідок, але не хвороба як така. Нездорове харчування та пасивний спосіб життя, а також куріння – це ключові зовнішні фактори, що впливають на ризик виникнення інсульту.
Важливо інформувати населення про захворювання з високим фактором ризику виникнення інсульту, наприклад про гіпертензію. Адже сам по собі підвищений тиск, може не мати жодних симптомів. Тому у людей відсутнє розуміння, наскільки серйозні наслідки може мати ігнорування підвищеного тиску та порушення графіку прийому ліків, призначених лікарем.
Як себе поводити у випадку підозри на інсульт?
Інсульт може статися у будь-кого, в людини будь-якого соціального статусу, у будь-якому місці, у будь-який час. Сьогодні більшість не знає, що при перших симптомах необхідно терміново викликати швидку допомогу. Кожна хвилина має значення.
Розповсюджена оманлива думка, що інсульт – це вирок й нічого не можна зробити. Це помилка. Адже сучасна медицина робить реальною можливість лікування інсульту, й це лікування є доступним.
Інсульт – це порушення кровообігу у мозку, він може бути двох типів. Геморагічний – коли судина лопається та відбується крововилив. Ішемічний – тромб закриває судину, перекриває кровообіг у мозку. Лікування цих типів інсульту зовсім різне.
Діагностика можлива лише на рівні КТ або МРТ. З допомогою простого огляду навіть досвідчений лікар не може визначити тип інсульту.
Лікування у випадку геморагічного інсульту набагато складніше.
У випадку з ішемічним інсультом лікування полягає в усуненні тромбу та відновленні кровообігу. Мозкова тканина чутливо реагує на відсутність живлення, яку дає система кровообігу. У зв’язку з цим є досить короткий проміжок часу від моменту виникнення інсульту до моменту, коли можна ефективно застосувати лікування. Є всього 4,5 години на те щоб врятувати людину та значною мірою зменшити наслідки інсульту.
Важливо, щоб пацієнт подолав шлях від прояву перших симптомів до діагностики й отримання адекватного лікування якомога раніше, часовий коридор від настання інсульту до лікування має бути не більше 4,5 годин (але навіть якщо цей час вичерпано, пацієнту все одно необхідно якомога скоріше звернутися за медичною допомогою). Тому необхідно, щоб пацієнт одразу був доставлений у ту лікарню, де можливе проведення діагностики та лікування. Карту лікарень України, де проводиться тромболізис (метод лікування ішемічного інсульту) можна знайти за посиланням: https://uih.com.ua/patsiientam/kudi-zvertatis
Слідкуйте за своїм здоров’ям та будьте пильні до здоров’я своїх близьких. Сьогодні у гонитві за благополуччям, визнанням та статусом, вислів одного успішного поляка нагадує про цінність життя: «Немає нічого престижного у тому, щоб бути найбагатшим на цвинтарі».
Підсумки врегулювання страхових випадків за січень-червень 2024 року
ДетальнішеСК «ПЗУ Україна» підбила підсумки за перше півріччя 2024 року.
Детальніше